نشر معارف منتشر کرد:

چند راهکار طلایی برای سیر و سلوک جمعی

کتاب «پروانگان شمع جمع» با نگاهی به راه و روش سیر و سلوک جمعی به قلم محمدرضا عابدینی توسط دفتر نشر معارف منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، کتاب «پروانگان شمع جمع»، نخستین جلد از مجموعه «جهاد اکبر، بیداری و سلوک جمعی» به قلم محمدرضا عابدینی، استاد حوزه و پژوهشگر، توسط نشر معارف منتشر شد.

کتاب «پروانگان شمع جمع» شاید اولین کتابی باشد که در باب سیر و سلوک جمعی نوشته شده باشد. دانستن این مطالب با کلام دلنشین آیت‌الله محمدرضا عابدینی که عمدتاً نگاه تمدنی به مباحث اسلامی دارد، جذاب‌تر هم شده است.

کتاب حاضر در سه بخش «سلوک اخلاقی»، «نیاز، بیداری و حرکت» و «توبه» به همراه ۱۱ فصل، به مباحث اخلاقی به گونه‌ای پرداخته که اخلاق فردی رایج که قرن‌ها است به آن پرداخته شده، به نگاه جمعی و تمدنی و کاروانی تغییر دهد و باب جدیدی را در بحث سیر و سلوک باز کند.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: «نقش سیر و سلوک و حرکت به سوی خدا که جمع بین معارف الهی و احکام و دستورهای دینی است، فقط با تعلیم الهی و رسولان و اوصیای ایشان امکان‌پذیر است.

البته رسالت ترویج آن بر عهده علمای ربانی گذاشته شده که جهاد خستگی ناپذیری در عرصه جهاد اکبر برای تحقق این هدف الهی داشته و آثار ماندگاری در نفوس و کتب باقی گذاشته‌اند که هر بیگانه‌ای را در این وادی با شهاب ثاقب می‌رانند؛ از این رو جای ورودی برای بنده نبود، ولی به خاطر اصرار دوستان، برای نقل آیات و روایات و استفاده و جمع‌آوری از کتب بزرگان، جلساتی در ماه مبارک رمضان ۱۴۳۸ ق. برابر با خرداد ۱۳۹۶ ش در شهر مقدس قم برگزار شد تا متنی برای بحث‌های اخلاقی به ویژه با نگاه اجتماعی که معمولاً کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، تهیه شود که با نیاز جوانان امروز و با وجود حاکمیت الهی که در کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و نگاه تمدنی‌ای که امام خمینی رحمه الله و مقام معظم رهبری اطال الله بقائه و زاد الله عزه ترسیم کرده‌اند، هم خوانی داشته باشد».

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *